Poznaj:


Oglądalność: 75586, czas 9m 7s, ocena 1107, reakcje 231. Budujesz dom ? Zastanawiasz się nad wyborem fundamentu ? Wez pod uwagę aspekty które tu dla Ciebie przygotowałem. Lista Polskich producentów: -IzoDom2000 (szalunki xps do płyt fundamentowych) -Czamaninek (bloczki keramzytowe do ścian fundamentowych) -... (napisz w komentarzu jakie jeszcze f ...




#08 JAKI FUNDAMENT ? PŁYTA CZY ŁAWA FUNDAMENTOWA ?

- 👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍🇮🇩
- plyta i dobre zabezpieczenie , bez ogrzewania podlogowego od razu.. dla mnie nic lepszego
- Tu sobie zobacz boat charter Alcudia mallorca i to by było na tyle.
- Ale naciągane... na płyty często stosuje się dodatkowo posadzkę w której dopiero daje się ogrzewanie podłogowe co daję taką samą możliwość modyfikacji jak tradycyjne fundamenty.
Brakuje wiele plusów przy budowie płyty fundamentowej:
-czyli szybkość budowy,
-większa stabilność
-zakończenie kilku etapów na raz,
-prostota w budowie, dzieci mogą pomagać,
-możliwość dowolnej modyfikacji ścian nośnych,
-mniejsza wymiana gruntu,
-brak konieczności badania geologicznego,
-brak siadania budynku i popękanych ścian czy regipsów,
-płytszy wykop w przypadku wysokich wód gruntowych,
-amatorzy bez problemu budują takie płyty samodzielnie.
W obliczu powyższego nie widzę żadnego sensu budowania fundamentów tradycyjnych. Tylko cena XPS'a ostatnio może trochę zniechęcać ale w przypadku budowy samodzielnie koszty wyjdą bardzo podobne.
- Kisne z takich filmików od pewnego czasu sami fachowcy w internecie. Kiedyś Janusz wykopał dołek uklepał nogą zalał betonem wymurował ściany na zwykłej papie i domy stoją po sto lat.Dzisiaj musisz mieć taki fundament jak byś wieżowiec 50 piętrowy na bagnach budował.Sami teoretycy co nawet szpadla od łopaty nie odróżniają.
- czy brak izolacji poziomej na ławie fundamentowej to błąd ? wykonawca oraz kierownik nie zalecał , zalecają wyłacznie na ścianie fundamentowej , pytanie czy taka ściana betonowa nie będzie wiecznie narażona na wilgoć przy podciąganiu kapilarnym ? czy beton przebywając w takiej wilgoci nie straci z czasme swoich właściwości ?
- Firm od płyt fundamentowych nie brakuje (to nie jest argument przeciwko moim zdaniem), a myślę że próbując doprowadzić tradycyjne fundamenty do parametrów jakie ma płyta (bez ogrzewania, tylko z kanalizą która jest pod płytą przecież) koszty będą bardzo podobne, przynajmniej tak by wychodziło u mnie, dlatego poleciała płyta na XPSie.
Dużą zaletą płyty jest czas wykonania (5 dni i po robocie), stabilność, równomierne osiadanie budynku, minimalizacja pękania ścian i reszta wymieniona w filmie.
- A co myślisz o fundamencie punktowym?
- Szkoda, że nie wspomniałeś o bednarce. Ludzie nie są świadomi tego tematu i potem płacą kupę kasy za uziom otokowy, bo nikt im wcześniej nic nie mówił... :/ .
- 🖕😁 już 40 lat temu we wsi Münchena stosowano fundamenty płyty lane wraz ze ścianami żelbetonowymi piwnic !
ciemniaki stosują bloczki , lub jakieś ławy 😁 lanie betonu prosto do wykopu w ziemię ! to szok !
- Gdy piszę ten koment to aktualnie jest 47 łapek w dół z 923 do góry, czyli zgniłe majstry lub przebiegłe dowlopery co im nie po myśli, albo ci co dali się wydymać przez nich :-D Ode mnie masz suba, łapkę w górę i gitara gra.
- To pewnie dlatego że płyta jest tak słabym rozwiązaniem, 95procent domów w Szwecji jest budowana w tej technologii 🤣😂
- fajne, mądre analizy
- Dobra robota 👍
- To jest pytanie z gatunku : który dom lepszy?Parterowy czy z użytkowym poddaszem?
Odpowiedź zależy od bardzo wielu czynników,dla każdego są one inne,bo działki,plany zagospodarowania,warunki gruntowe ,przepisy, możliwości,preferencje,gust,finanse,wielkość domu i masa innych czynników są różne.
Nie ma jednej prostej i jedynie słusznej odpowiedzi.
Kanał bardzo dobry,serdecznie pozdrawiam
- Kanał zajebisty!!! Powinien być punktem obowiązkowym dla każdego kto zaczyna czy planuje budowę domu.
- Mam grunt nienosny (kredy i torf) do 2 metrów pod powierzchnią. Niżej jest ładny, nośny żwir. Czy zastosowanie płyty fundamentowej wystarczy, czy muszę jeszcze wymienić grunt albo zastosować palowanie?
- w okolicach 5 minuty pokazujesz ocieplony fundament od środka. To jest bez sensu w nie wpływa praktycznie w ogóle na ruch ciepła w domu.
http://www.zawod-architekt.pl/pokaz/straty_ciepla_przez_podlogi_na_gruncie,502
oraz
https://www.usiebiewdomu.com/2017/12/ocieplanie-fundamentu-wewnatrz.html
- Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że przy ławach można cokolwiek naprawić (instalacje) łatwiej, niż przy płycie. Jest tak samo trudno, jeśli musisz ingerować w wylewki, zbrojenie itp. Nie ma zbyt dużej różnicy. Trzeba po prostu zminimalizować ryzyko wystąpienia takich wypadków przez skrajne uproszczenie projektów, wyrzucenie z płyty wszystkiego, co się da (np. ogrzewanie) i nie żałować na jakości materiałów i dokładności wykonania.
U mnie w płycie "zepsuć" może się tylko kanaliza. Woda i elektryka lecą w peszelach (czy peszlach...?), więc dość łatwo wymienić podłączenia. A kanaliza...? Co tam może się zepsuć?
W każdym razie fajny materiał dla laików, którzy nie rozróżniają płyty od ław i szukają odpowiedzi.
- Masz zwykły fundament i sam sobie chcesz oczernić płytę bo wiesz że źle wybrałeś. Nie mówisz o wadach zwykłego fundamentu. Płytę można naprawiać, można też przewiercić. Same bzdury w tym filmie
- A co powiedzialby Pan o budowie domu na Karaibach? Nie trzeba zadnego ogrzewania a split AC zalatwia sprawe chodzenia wysmienicie. Tak pytam teoretycznie choc wlasnie spotkalem grupe Chechow na wyspie Roatan (Honduras) ktorzy kupuja masowo dzialki budowlane. Z rozmowy wynika ze chca sie tu budowac i to nie domy letniskowe tylko mieszkalne.